"

I rum se dá pít bez ušklíbnutí. V Cubana baru

17. 06. 2015 , aktualizace: 23. 10. 2019 Sdílej na SrdceMoravy

Jedno musím přiznat. Rum pro mě byl vždy tak trochu jako vepřová játra na cibulce. Vím, že takové jídlo existuje a někteří známí si ho s chutí objednají. Samotnou by mě to ale nikdy nenapadlo. Podobné je to s rumem. Jistě, občas si někde na párty dám "kubíčko" a samotný rum už jsem párkrát také musela vypít. Nikdy se to však neobešlo bez ušklíbnutí, pálení v krku a touze se okamžitě napít vody. O to víc mě ale zajímalo, jak je možné, že si čím dál víc lidí na rumu pochutnává a lahve dvacetiletého rumu sbírá jako archivní víno. 

"Začátečníci mohou vyzkoušet elixíry. Určitě neodradí."

Právě z rumových začátečníků mají v Cubana baru snad největší radost. Je to šance jak předat své nadšení pro věc dál. Nejenže si v Cubaně užijí Vaše chuťové pohárky, budete-li chtít, barmani Vám o rumu řeknou všechno, co vědí. Základní znalostí například je, že opravdový rum se vždy vyrábí fermentací (kvašením) a destilací (pálením) cukrové třtiny. 

Pokud jste si (jako já) mysleli, že rum je spíš pití pro chlapáky, sklenička Kakadu Elixír by Vás vyvedla z omylu. U baru to zavonělo banány a karamelem, příjemná nasládlá chuť ujistila, že tenhle jemný rum opravdu nebude třeba zapít. "Elixíry jsou výborné právě pro ty, co s rumem začínají. Ještě se nám nestalo, že by někoho odradily. Je to stejné jako s vínem, k těm sušším se dostanete postupně," vysvětluje majitel Cubana baru Ladislav Pavlíček. 

Kolik rumů, tolik chutí

S dalšími skleničkami přicházím na to, že kolik existuje rumů, tolik je i chutí. Jeden voní pomerančem, druhý zase chutná trochu jako Vánoce - vanilka a skořice. Společné mají jedno, chcete si je vychutnat, poválet na jazyku, usrkávat, užít až do poslední kapky. Hlavně v klidu. A to v Cubaně můžete. Nikdo na Vás nebude spěchat, nechají Vás užít si drink, rozeberou s Vámi, jak chutnalo, a pak Vás překvapí zase něčím vynikajícím. 

"V nabídce máme 146 rumů. Je jasné, že za jeden večer je opravdu neochutnáte," směje se Ladislav Pavlíček a dodává, že i těch jemnějších, sladších či kořeněných mají více. I rumoví začátečníci tak mají důvod se vracet. Široké portfolio ale zajišťuje různorodost i pro stálé zákazníky. "I když mají svých pár oblíbenců, přidáváme pravidelně různé novinky, ať je změna," vysvětluje Pavlíček. 

Nechte si na baru poradit, nebudete litovat

Jaké bylo skóre večera jedné rumové začátečnice? Pět různých rumů, pět různých chutí, minimálně tři překonané předsudky, ani jedno ušklíbnutí a jedno rozhodnutí se určitě do Cubany vrátit a ochutnat další rumy. Rada pro další začátečníky? Nebojte se a nechte si na baru poradit, vyplatí se to. Nebo se rovnou s přáteli domluvte a přijďte na řízenou degustaci. V každém případě je Cubana místem, kde si můžete užít jak pohodovou atmosféru skoro jako na Kubě, tak spoustu vynikajících rumů. Barmani vymyslí něco dobrého pro dámy i pro pány, pro zkušené znalce i naprosté začátečníky. 


Jinde na SrdceMoravy