"

Jarní očista za doprovodu čajů a bylin

15. 03. 2016 , aktualizace: 17. 03. 2016 Sdílej na SrdceMoravy

Detoxikace je očistný proces, kdy se tělo zbavuje škodlivých látek, které vedou k disfunkci tělesných procesů. Jejím cílem je stimulovat samoléčebné schopnosti organismu, zbavit únavy a harmonizovat tělo. S její pomocí podpoříme činnost jater, střev, pročistíme lymfatický systém a mnoho dalšího. 

Základní principy a metody detoxikace Vám jistě vysvětlí větší odborníci, my Vám zde chceme nabídnout podpůrné prostředky ve formě čajů a bylin, které můžete samozřejmě pít v průběhu celého roku...

Čaj z kustovnice a květu chryzantémy

Kustovnice (jinak také goji) patří mezi klenoty čínské medicíny. Je známá svojí mnohostranou prospěšností na lidský organizmus - zejména na činnost jater a ledvin, imunitu, zlepšuje krvetvorbu a dokonce prý zpomaluje stárnutí. Tradičně se kombinuje s květem chryzantémy, která má dosti obdobné účinky. Tento čaj výrazně pomáhá i v boji s jarní únavou.

Lapacho a Vilcacora

Z druhého konce světa (Jižní Ameriky) pocházejí tyto dvě rostliny, z nichž se využívá jejich kůra. Na přípravu jsou proto poněkud náročnější - je potřeba je vařit zhruba 10 min a pak ještě nechat chvíli odstát. Navíc jsou obě byliny dosti hořké. Přes jejich náročnost jsou ale jejich účinky pozorovatelné již během pár dnů. Kromě podpory imunitního systému působí i protizánětlivě, antibakteriálně i antivirově, používají se při zažívacích problémech  či dokonce jako protinádorová prevence.

Citrónová tráva

Dnes již velmi známá a běžná bylina, která se kromě čajů využívá i v kuchyni. Pokud je součástí Vaší výživy, rozhodně ji nevyřazujte - působí na očistu krve a jater, při špatném trávení a překyselení organismu, na bolesti hlavy i na psychickou únavu. Obrovskou výhodu má v tom, že ji lze popíjet celoročně - nejen pro svoji osvěžující chuť, ale v horkých letních dnech ji můžete louhovat také za studena.

V mnoha obchodech jsou k dostání i různé bylinné směsi, dělané na míru právě na očistění Vašeho organismu.

Mějte na paměti, že čaje je potřeba pít pravidelně po dobu minimálně 14 dnů a patřičně je doplňovat pitným režimem.

Puerh a zelený čaj

Pokud máte rádi pravé čaje, nebojte se sáhnout po Puerhu nebo po zeleném čaji. Jsou skvělými diuretiky a používají se při úpravě metabolismu a jako pomocník při shazování váhy.

Zelený čaj doporučujeme pít v teplých jarních a letních dnech kolem 14-16 hodiny (ochlazuje organismus, nabudí), kdy vám zajistí po namáhavém dni plnohodnotný večer.

Puerh můžete pít po celý den, zvláště v chladných a deštivých dnech (prokrvuje končetiny a prohřívá organismus), vhodný je po těžkých jídlech.

Nejen čajem živ je člověk, a proto se Vám nebojíme doporučit ani bylinky vhodné na přípravu různých pokrmů. Ideálním společníkem je ostropestřec mariánský a pokud nemáte rádi tabletky, lze sehnat i ve formě drcené - ideální na pečení nebo do omáček či polívek. Quinoa je vysoce výživná obilnina, u nás stále málo známá, ale bohatá na vitamíny a minerální látky. Po komplexní očistě budete potřebovat doplnit živiny, tak zařaďte quinou do Vašeho jídelníčku.

PS: 

Funkčnímu okruhu jater odpovídá podle tradiční čínské medicíny prvek dřeva a spolu s ním také jaro a zelená barva. Rašící jarní zeleň odpovídá prvku dřeva a to symbolizuje vznik nového života. Také přiřazení této fáze k východu ukazuje, jak moc je spojená se vzklíčením nové energie. Nový den začíná s východem slunce na východě. 

Jaká je úloha jater z pohledu tradiční čínské medicíny? Dobře funkční okruh jater vytváří aktivní energii, kterou potřebujeme pro své působení. Připravuje a dodává energii okruhu srdce, který naše záměry proměňuje v činy. Funkční okruh jater je navíc zodpovědný za utváření a zachování vyváženého dynamického vztahu mezi momenty napětí a momenty uvolnění.

Zajímá Vás více tradiční čínská medicína a její pohled na jarní očistu? Přijďte 21. března v 18:00 k nám do čajovny na Novobranské ulici poslechnout si vyprávění Lenky Šupové, kterou můžete znát z www.lecive-elementy-v-nas.cz.

Více informací s detailním popisem najdete na našem FB https://www.facebook.com/events/1785229268364569/ 

Čaje můžete objednat i na našem e-shopu a poté si je vyzvednout na naší kamenné prodejně v Centru Brna ;) www.cestacaje.cz/eshop

Těšíme se na Vaši návštěvu


Jinde na SrdceMoravy